Dyski NVME – co warto o nich wiedzieć?

Dysk NVMe – co to jest i jakie ma zastosowanie? Jeszcze do niedawna najpopularniejszym wyborem był model SATA, jednak aktualnie ma on mocną konkurencję. Mowa w końcu o technologii, która pozwala na przenoszenie większej ilości danych w krótszym czasie, ich szybkiego przetwarzania oraz bardzo sprawnego rozpoczynania nowych zadań. A jaki dysk NVMe wybrać do codziennego użytku? Podpowiadamy!

Dysk NVMe – co to jest?

Dyski NVMe to technologia, której cechą jest interoperacyjność, czyli pełna kompatybilność interfejsu z różnymi systemami. Mowa tutaj jednakowo o komputerach stacjonarnych, laptopach, ale także o konsolach do gier. Dysk SSD NVMe pozwala na bardzo sprawne otwieranie plików czy aplikacji. Dotyczy to także ich zapisu.

Dysk typu NVMe mogą docenić też gracze, którzy zauważają poprawę płynności w grach w porównaniu do innych dysków. Prostsze staje się również renderowanie trójwymiarowej grafiki czy tworzenie różnego rodzaju treści multimedialnych.

Jakie szczególne zalety mają dyski NVMe? Jest to przede wszystkim możliwość wykonywania jednocześnie wielu zapisów danych, mniejsze opóźnienia przy przetwarzaniu poleceń czy zużywanie mniejszej ilości energii (tj. większa energooszczędność)*.

Dyski NVMe i dyski SATA

Wybór pomiędzy dyskiem NVMe a SATA nie zawsze jest oczywisty. Na ostateczną decyzję wpływ powinny mieć indywidualne preferencje użytkownika, a także wymagania sprzętowe. Nie każde urządzenie posiada np. slot NVMe. Warto natomiast przedstawić różnice między jednym a drugim modelem.

Technologia szeregowej magistrali SATA znana jest od około 2000 roku. Miała być zastępstwem dla równoległej magistrali ATA, która posiadała wiele wad, takich jak niska wydajność czy rozmiar przewodów.

Jeżeli chodzi natomiast o dyski NVMe, to określa się je jako szybsze od SATA**. Warto natomiast wiedzieć, że przy wyborze konkretnego wariantu największy wpływ może mieć budowa urządzenia, w którym chcemy zainstalować dysk. Konieczne jest upewnienie się, czy przykładowo laptop ma wolne gniazdo M.2 i czy obsługuje on NVMe, SATA czy oba modele.

Jaki dysk NVMe wybrać?

Dyski NVMe dostępne są między innymi w ofercie marki Samsung. Obecne są pojemności od 250GB do nawet 4TB. Ale pojemność to nie jedyny parametr godny uwagi. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład kontroler posiadający specjalną, niklową powłokę. Zarządza on poziomem temperatury chipu NAND. Ponadto odprowadzająca ciepło naklejka zastosowana w modelu 980 PRO sprawuje kontrolę nad temperaturą urządzenia w czasie jego pracy.

A co z prędkością? We wspomnianym wariancie opracowanym przez firmę Samsung sterownik PCIe® 4.0 SSD optymalizuje dysk pod kątem prędkości pracy. Oferuje rzeczywistą szybkość przesyłu danych na poziomie nawet 7 000 MB/s.

To nie jedyny dysk, jaki obecny jest w ofercie Samsung. Każdy z modeli ma nieco inne parametry, dzięki czemu dobranie dopasowanego do potrzeb użytkownika wariantu jest znacznie prostsze.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*W porównaniu z dyskami SATA.

**Na podstawie porównania prędkości zapisu i odczytu dysków SSD 870 EVO SATA III 2.5″ oraz 980 PCIe 3.0 NVMe™ M.2.